Zakládání a úprava stránek

Zakládání a úprava stránek

Jak založit a upravovat stránku, vkládat odkazy, obrázky a dokumenty.

Než začnete tvořit stránky, podstránky či články, dobře si rozmyslete jejich názvy a obsah, ideálně si udělejte poznámky s náčrtky. Ušetříte si tak čas s pozdějším opravováním :-)

Vytváříme stránku

Klikněte na "Vytvořit novou stránku".

 

01

02

Vyplňte název stránky - měl by být stručný a jasně vystihovat svůj obsah a účel. Pište s diakritikou. Název by měl být unikátní (např. nevytvářejte v jednom menu 2 položky s názvem Kontakt).

Automaticky se vám vyplní "Název stránky v menu" a "Adresa stránky". Pokud nemáte zvláštní důvod, neměňte je.

Nastavte "Zobrazit v menu: hlavní", aby se stránka zobrazila. Díky této funkci ji můžete v budoucnu skrýt, bez nutnosti ji mazat. Nastavte "Zařadit pod hlavní stránku".

Máte vše vyplněno a můžete potvrdit vytvoření nové stránky.

03

Vytvořili jste stránku a můžete do ní začít psát, nebo texty vkládat.

Pozor: Texty z programu Word je nutné nejdříve zkopírovat do Poznámkového bloku a pak teprve vkládat do administrace (text vkládaný přímo z Wordu se může špatně zformátovat a text "rozbít", což by vám jen přidalo práci).

Tip: strukturujte text, neboli používejte různé přednastavené Nadpisy. Pokud je text dobře strukturovaný, je přehlednější, vypadá profesionálně, jednoduše lépe. Také může dopomoct webu k lepším pozicím ve vyhledávačích, ale o tom až zase někdy jindy. Úroveň "Nadpis 1" použijte na stránce ideálně pouze jednou, pro název celé stránky, dále v textu pak používejte nadpisy druhé či třetí úrovně. Obyčejný text pište ve formátu "Odstavec". Text můžete zarovnávat, zvýrazňovat či přidávat odrážky a číslování, jak jste zvyklí.

Kdykoli jste s úpravami hotovi, nebo se chcete podívat, jak stránka vypadá, dejte změny "Uložit" a hned vidíte výsledky své práce.

Jak vložit odkaz?

Označte slova či větu, kam chcete odkaz vložit. Klikněte na ikonu pro vložení odkazu. Do "URL odkazu" vložte adresu odkazu a nastavte "Cíl": pokud odkazujete na stejný web, nastavte "Otevřít v tomto okně/rámu", jestli odkazujete na jiný web, vyberte "Otevřít v novém okně/rámu (_blank)". Potvrďte tlačítkem "Aktualizovat".

04

 

05

Jak vložit obrázek?

Nejdříve potřebujete mít obrázek (zmenšený, oříznutý atd.) uložený v počítači. Klikněte na "Nahrát soubory" a vyberte obrázek. Až se vám načte, klikněte do textu na místo, kam ho chcete vložit, a pak na ikonku "Vložit do textu" pod obrázkem. U obrázku můžete dále měnit pozici v textu aj. Můžete vkládat více obrázků zároveň.

POZOR: Než začnete nahrávat jakýkoli soubor, uložte si změny na stránce! Pokud se chystáte nahrávat více obrázků a souborů, ideální je uložit změny v textu, nahrát všechny dokumenty zároveň, a pak je můžete bez obav rozmisťovat na stránce.
Tip: Prohlížeč Mozilla Firefox umožňuje snadnou dodatečnou úpravu velikosti obrázku.

06.JPG

07

Jak vložit dokument?

Chcete na stránku vložit dokument, např. Výroční zprávu, excelovou tabulku aj.? Postup je stejný jako u obrázku. Zvolte "Nahrát soubory", vyberte dokument a potvrďte. V textu klikněte na místo, kam chcete dokument umístit. Poté klikněte na ikonku "Vložit do textu".
POZOR: Stejně jako u obrázků platí - než začnete nahrávat jakýkoli soubor, uložte si změny na stránce!

08