Nahrávání souborů pomocí FTP

Nahrávání souborů pomocí FTP

Naučte se jednoduše nahrávat soubory na server pomocí skvělého pomocíka - pomocí programu Total Commander. Podrobný návod, ve kterém krok za krokem program nastavíme.

Stažení a instalace

Total Commander patří mezi nejlepší programy pro správu souborů a složek v počítači a mezi jednu z jeho nejsilnějších funkcí patří i přístup na FTP. Program se s jednoduchým omezením dá používat zdarma (při spuštění budete vyzváni ke kliknutí na tlačítko 1, 2 nebo 3), nebo si jej můžete koupit - cena je jen necelých 900 Kč. Pokud používáte starší verzi, velmi doporučuji stažení nové verze (7.5 nebo novější), která má lepší zabezpečení. Stažení programu ze stahuj.cz. Program je i v češtině, stažený soubor spusťte, potrďte instalační kroky a po nainstalování můžete program spustit.

Základní orientace v programu

Total Commander Vás po prvním spuštění vyzve k nastavení ovládacích prvků, doporučuji následující nastavení:

Základní nastavení

Po potvrzení se před Vámi objeví na levé i pravé straně seznam složek a souborů, které máte na svém pevném disku v počítači. Poklepáním na název složky ji otevřete, poklepáním na název souboru jej také otevřete v příslušném programu. Pravým tlačítkem myši soubor označíte pro další práci. Pro označení můžete využít také tlačítko Insert na klávesnici, pro vstup do složek použijte Enter. Procházení pomocí klávesnice může být rychlejší a snazší.

Pokud si soubory, které chcete nahrát na server, uložíte například na plochu, budete potřebovat znát cestu k ploše na disku, abyste soubory našli i v Total Commanderu. Záleží, jaký operační systém používáte, níže uvádím přehled umístění v nejčastěji používaných typech Windows.

winxp-jpg.jpg Windows XP C:/Documents and Settings/(uživatel)/Plocha nebo Desktop
windows_vista_logo-jpg.jpg Windows Vista C:/Users/(uživatel)/Plocha nebo Desktop
windows-7-logo-jpg.jpg Windows 7 C:/Users/(uživatel)/Plocha nebo Desktop

Položka (uživatel) zastupuje název přihlášeného uživatele ve Vašem počítači. Jak přesně toto jméno vypadá najdete, když kliknete na nabídku Start (nebo na logo Windows ve Vistách a 7) a podíváte se co je napsáno v záhlaví menu, které se objeví.

Nastavení přístupu na FTP

Pro připojení k serveru FTP budeme potřebovat uživatelské jméno, heslo a server (v Total Commander označený jako hostitel). FTP server bývá obvykle ve tvaru ftp.domena.cz, například ftp.emocio.cz

V levém panelu si připravte soubory, které budete chtít na server nahrát, pak klikněte do pravého panelu. Aktivní panel poznáte podle zvýrazněné cesty v záhlaví (ve které je uvedeno například C:/*.*).

Klikněte na ikonu FTP v liště Total Commanderu v horní části uprostřed.

FTP

Otevře se seznam připojení. Seznam bude v tuto chvíli prázdný, jakmile vytvoříme nové připojení, uloží se pro další použití, nemusíte tedy při každém novém připojení na FTP celé připojení vytvářet.

Klikněte na tlačítko Nové připojení, aby se otevřel následující dialog

FTP

Název relace: libovolný název, podle které připojení poznáte
Hostitel: název serveru
Jméno uživatele: uživatelské jméno
Heslo: heslo (pokud je nevyplníte, budete při každém připojení vyzvání k jeho zadání)
Zkontrolujte, zda je zaškrtnuto Použít pasivní režim přenosu, pokud by se připojení nepodařilo navázat, můžete vyzkoušet tuto možnost vypnout. Ostatní možnosti nechte nastavené, jak jsou.

Potvrďte nastavení tlačítkem OK, objeví se Vám seznam připojení - pokud jsme na tomto nastavení poprvé, vidíme jen to právě vytvořené. Klikněte na tlačítko Připojit.

Kopírování souborů

Po provedení připojení se Vám objeví seznam složek na serveru, mezi nimi by měla být (pokud nahráváme soubory k webu) i složka files, kterou si poklepáním otevřete. Jakmile si složku otevřete, vytvořte si novou podsložku stisknutím klávesy F7 (v názvech nepoužívejte speciální znaky ani diakritiku). Po vytvoření ji opět poklepáním otevřete.

Z levého panelu označte pravým tlačítkem myši nebo tlačítkem Insert seznam souborů, které chcete na server nahrát, pak je přetažením myši přesuňte doprava do připravené složky. Jakmile pustíte myš, objeví se dialogové okno, které potvrdíte a kopírování se automaticky spustí.

Autor: Jakub Beneš